Nový mobilní tester diagnostikuje stav tlumičů odpružení automobilů

Nový mobilní tester diagnostikuje stav tlumičů odpružení automobilů


Pro bezpečnou jízdu v automobilu je důležitý stav tlumiče odpružení. Životnost tlumiče je omezená a vyžaduje pravidelnou kontrolu. Jednou z možností, jak tlumič testovat, je demontáž mimo vozidlo, což je velice nákladné.

Další možností je použití bezdemontážního testeru, který je ovšem často nepřesný. Řešení nabízí vylepšený bezdemontážní tester z dílny vědců Vysokého učení technického v Brně.

Bezdemontážní testery se řídí metodikou EUSAMA (EUropean Shock Absorber Manufacturers Association), která sjednocuje zkušební podmínky. Výsledky v současnosti používaných bezdemontážních testerů ovlivňuje např. hmotnost automobilu či technický stav podvozku, což snižuje jejich přesnost. Bezdemontážní testery tak často nedokážou lokalizovat příčinu zhoršených výsledků u tlumiče odpružení.

Vědci z Fakulty strojního inženýrství na VUT v Brně přišli s vylepšeným bezdemontážním testerem pro ověřování komplexního stavu polonáprav osobních automobilů. Doc. Ivan Mazůrek a Ing. Milan Klapka, Ph.D. vycházeli z předností a nedostatků testerů této kategorie. Zkonstruovali mobilní tester a vytvořili metodiku vyhodnocující naměřený signál, čímž dokážou pomocí modální analýzy diagnostikovat stav nápravy.

Novelou vyhlášky č. 302/2001 Sb. bude povinné testování tlumičů při pravidelných prohlídkách na Státní technické kontrole (STK), což podporuje průmyslové využití uvedeného vynálezu. Předností vyvinutého bezdemontážní testeru jsou nízké pořizovací i provozní náklady. Tester současně nabízí velice přesnou a komplexní diagnostiku polonápravy osobního automobilu. Jeho nízká stavba a hmotnost rovněž umožňuje měření i mimo autodílnu.


FaLang translation system by Faboba