Výsledkem spolupráce s VUT jsou jedinečné hliníkové odlitky

Výsledkem spolupráce s VUT jsou jedinečné hliníkové odlitky


Představte si situaci, kdy na jedné straně stojí firma, která potřebuje neustále inovovat svou technologii, aby si udržela své místo v čele před konkurencí, a na druhé straně je vědecký tým VUT, který disponuje vědomostmi a má k dispozici unikátní přístroje.

Výsledkem pak může být jejich vzájemná, několikaletá spolupráce, což je případ spolupráce vědeckého týmu z Ústavu materiálových věd a inženýrství se společností ALUCAST, s.r.o., která se zabývá výrobou přesných Al odlitků.

Technologický postup odlévání taveniny do keramických forem a následné chladnutí ovlivňuje výslednou kvalitu tenkostěnného odlitku ze slitin hliníku. Společnost ALUCAST, s.r.o., vyvinula technologií JFcasting, neboli metodu rychlého řízeného chladnutí, a odzkoušela ji s vědci z VUT. Díky řízené krystalizaci a rychlému ochlazování se získá odlitek s jemnou strukturou, bez slévárenských vad a s vysokými mechanickými hodnotami. Odlitek s takto vysokou kvalitou se používá v leteckém průmyslu, optice, u lékařských přístrojů atd.

Společnost ALUCAST, s.r.o. na inovativní technologii spolupracovala s týmem vědců, prof. Podrábským, doc. Pacalem a Ing. Liškutínem. Technické řešení týkající se nového zařízení pro zajištění řízené krystalizace a ochlazování tenkostěnných odlitků do skořepinových, keramických forem i forem vyrobených technologií vytavitelného modelu je chráněno patentemužitným vzorem.


FaLang translation system by Faboba