Neotřelý design kompenzační pomůcky horní končetiny

Neotřelý design kompenzační pomůcky horní končetiny


Ortoprotetické zařízení vzniklo jako výsledek disertační práce Ing. Olgy Minaříkové, Ph.D. ve spolupráci s Ing. Danielem Koutným. Ph.D. Ing. Olga Minaříková, Ph.D. uvedla, že pro ni jako designéra bylo „prvotním cílem navrhnout předmět denní potřeby, který bude jeho uživatel milovat pro jeho užitné vlastnosti i vzhled, nebude se za něj stydět, nebude mu na obtíž a hlavně mu pomůže překonávat životní nesnáze“. Unikátní design je chráněn průmyslovým vzorem.

obr1Kompenzační pomůcka má podobu batohu s dvěma výsuvnými robotickými pažemi zakončenými chapadly. Pohyb je řízen ovladačem, který je umístěn tak, aby na něj uživatel pohodlně dosáhl. Nový produkt přináší řadu výhod oproti stávajícím pomůckám dostupných na trhu. Konstrukce batohu umožňuje jednoduché nasazování a sundávání, které pacient zvládne sám bez asistence dalšího člověka a nutnosti svlékat se při nasazování. Batoh současně podporuje správné držení těla. Zařízení je variabilní, neomezuje v pohybu a má malé rozměry, kompaktní tvar a nízkou váhu. Uživateli je poskytnuto intuitivní ovládání, které nabízí zpětnou vazbu a umožňuje vnímání síly stisku chapadla.

Fokomélie (z řeckého φώκη = „tuleň“ a μέλος = „končetina“) je vrozená vývojová vada, při které v případě horní končetiny nasedá paže přímo na pletenec ramenní a na dolní končetině noha na pletenec pánevní.
V 50. a 60. letech 20. století proběhla tzv. thalidomidová epidemie. Těhotným ženám byly na ranní nevolnosti a jako sedativum předepisovány léky obsahující thalidomid. V té době se objevil zvýšený počet novorozenců s vrozenou vývojovou vadou a s defektem končetin. Později se podařilo prokázat, že defekty jsou způsobeny thalidomidem. Podle odhadů bylo takto postiženo přes 12 000 dětí.


FaLang translation system by Faboba